top of page

GALLERIETS SISTA VÅR

  • Pasi Kirkkopelto
  • 14 feb.
  • 2 min läsning
Bästa konstnärer, vänner och besökare av galleriet!

Vi meddelar nu att Makers’ Gallerys utställningsverksamhet upphör efter Maria Wolframs utställning, i slutet av maj.


Under sex år har vi genomfört 72 högklassiga utställningar, presenterat mångsidig samtidskonst samt skapat en mötesplats för konsten, konstnärerna och publiken.


Åren 2020–26 har varit exceptionella för oss alla, och uppdraget har inte varit lätt. Några utställningar och framtida projekt blev aldrig av, men vi är stolta över allt vi lyckades åstadkomma.


Att öppna galleriet i skuggan av pandemin samt de senaste årens globala och ekonomiska omvälvningar har också påverkat vår situation. Till vår förvåning blev det ändå år 2025 som blev droppen som fick bägaren att rinna över.


Vi tackar varmt alla konstnärer, samarbetspartners och besökare som har gjort Makers’ Gallery värd allt arbete.


Vi kommer att sakna liv och rörelse av hängningar, glädjen över fina slutresultat samt intressanta samtal med intressanta människor.


Vi ordnar en avslutningsfest för galleriet vid en senare meddelad tidpunkt!


Innan vi tar farväl:


Efter sportlovet fortsätter utställningarna enligt plan fram till slutet av vårsäsongen.




JARI JULA


Konstnärens intelligent, humoristisk utställning De Stijl going strong pågår till den 22.2.


3.3–22.3 LANA HAGA


Genom att arbeta med skulptur, installation, relief och ljud skapar Haga materiellt täta former som drar in betraktaren genom mättade färger och taktila ytor. Verken rymmer samtidigt motstridiga tillstånd – mjukt och hårt, organiskt och industriellt, förföriskt och oroande.


24.3–5.4 SARA ORAVA 


Konstnären för till Vasa sina eteriskt sköra men starkt närvarande tempera- och oljemålningar. Hennes organiska formspråk, som rör sig i gränslandet mellan det föreställande och det abstrakta hämtar sitt bildspråk från naturen, växter och människokroppen.


7.4–26.4 AKI KOSKINEN / GÖRAN TORRKULLA


Utställningen skildrar personliga och lokala möten med den levande naturen och inbjuder besökarna att stanna upp och uppleva dess ständigt föränderliga, mångfacetterade närvaro med alla sinnen.


28.4–17.5 MARIA WOLFRAM


Maria Wolframs konst hämtar inspiration och material från mytologi, folktradition och samtidskultur och utmanar lekfullt traditionella kvinnonarrativ. Hennes verk undersöker teman kring identitet, maktrelationer och mänskliga möten, ofta ur ett feministiskt perspektiv. Marias utställning blir Makers’ Gallerys sista.



Tack,


Pasi Kirkkopelto, Anna Rihto


 
 
 

Kommentarer


bottom of page