Utställningar
MAJA JANTAR | EADEM MUTATA RESURGO 11.11.-30.11. 2025
tis 11 nov.
|Makers' Gallery
Eadem mutata resurgo [Samma – men förändrad – (i) uppstår] ett alkemiskt princip som, fritt översatt, betyder ”även om jag är förändrad, förblir jag densamma”. Maja Jantar är en tvärvetenskaplig, flerspråkig och polysonisk konstnär som bor i Isokyrö, Finland,


Tid och plats
11 nov. 2025 18:00
Makers' Gallery, Kirkkopuistikko 18, 65100 Vaasa, Suomi
Om evenemanget
Eadem mutata resurgo [Samma – men förändrad – (i) uppstår]
ett alkemiskt princip som, fritt översatt, betyder ”även om jag är förändrad, förblir jag densamma”.
Maja Jantar är en tvärvetenskaplig, flerspråkig och polysonisk konstnär som bor i Isokyrö, Finland, vars verk spänner över områdena bildkonst, poesi, performance, musik, keramik och opera. Hon är intresserad av att skapa kopplingar, att engagera sig i det mer än mänskliga, med hjälp av olika medier, med intresse för hybridformer, poetik, ekologi, historia, ritualer och konst som en form av ritual.
Jantars konstnärskap handlar om att engagera sig i sin naturliga omgivning, kartlägga dess rytmer och gå i resonans med dem. Sedan 2022, när hon bosatte sig i Finland, började hon studera de specifika ljusförändringarna i sin nya hemmiljö och utvecklade en praktik att ”bli ett med” landet (landskapet) genom observation, dokumentation och engagemang. Hon införlivar lokala organiska material och lokal lera i sitt arbete.